Bez snehových reťazí to v zime nemusíte ujazdiť ani s SUV

Bez snehových reťazí to v zime nemusíte ujazdiť ani s SUV

by spravca

Nie vždy sa môžete spoľahnúť na silné vozidlo. Majitelia SUV sa na cestách cítia neohrození vďaka silnému motoru i pohonu na všetkých štyroch kolesách. S príchodom zimy však táto neohrozenosť končí a mali by sa mať na pozore presne tak ako motoristi vlastniaci menej výkonné vozidlá. Maximálna obozretnosť a pripravenosť je na mieste predovšetkým v horách. V horskom území to skrátka bez snehových reťazí nemusíte ujazdiť ani vtedy, keď vlastníte nové SUV.

Bez pokuty a bez nervov jedine so snehovými reťazami

Existujú dve skupiny motoristov, ktorí si myslia, že v zime im stačia ich šoférske schopnosti, pretože majú vozidlo v top stave. Prvá skupina sú motoristi, ktorí práve kúpili nové zimné pneumatiky. Títo motoristi sa spoliehajú na to, že hlboký dezén nových pneumatík im pomôže aj vo vysokom snehu a snehové reťaze sú pre nich zbytočné. Toto zmýšľanie je mylné, čo potvrdili všetky testy pneumatík. Druhú skupinu tvoria motoristi vlastniaci SUV. Počet majiteľov SUV rastie, a preto je vidieť menší záujem o kúpu snehových reťazí. Či už z pohodlnosti, šetrnosti, alebo nevedomosti hrozí uvedeným šoférom kolízia, šmyk a pokuta. Obozretní by ste mali byť nielen na Slovensku. V zahraničí vám za nepoužitie snehových reťazí hrozia veľké pokuty. Tieto pokuty sú ešte vyššie, keď bez snehových reťazí spôsobíte nehodu alebo zablokujete prejazd cesty kvôli vozidlu, s ktorým zapadnete na krajnici. V niektorých krajinách sú snehové reťaze povinnou zimnou výbavou, takže si túto skutočnosť pred cestou do zahraničia overte.

Čo hrozí na Slovensku za nepoužitie snehových reťazí

Podľa zákona je nutné nasadiť na hnaciu nápravu vozidla snehové reťaze v každom úseku cesty, ktorá je označená dopravnou značkou C14. Zároveň musí byť na ceste súvislá vrstva snehu. V prípade SUV je niekedy nutné nasadiť reťaze na všetky štyri kolesá. Túto skutočnosť sa dozviete z návodu od výrobcu vozidla. Za nedodržanie zákona vám samozrejme hrozí pokuta vo výške okolo 50 €. Okrem toho sa vystavujete nebezpečenstvu. Bez snehových reťazí nemajú pneumatiky na snehu alebo ľade dostatočnú priľnavosť, takže sa vám kolesá budú šmýkať podobne ako keď nevymeníte na zimu letné pneumatiky. V niektorých úsekoch sa bez reťazí nedostanete do kopca. SUV vozidlá síce do kopca vyjdú, ale veľký problém majú na ceste z kopca, kedy im hrozí šmyk.

Pre prípad potreby vám stačia textilné snehové reťaze

Dúfame, že sme vás presvedčili, aby ste snehové reťaze kúpili. Ak z nejakého dôvodu nechcete so sebou voziť oceľové reťaze, budú vám stačiť textilné. Značka snehových reťazí AutoSock je akceptovaná v celej EU a plne nahradí klasické kovové reťaze. Navyše sa tieto reťaze veľmi jednoducho nasádzajú a v kufri zaberú minimum priestoru.

 

You may also like