Ako vybrať a používať snehové reťaze

Ako vybrať a používať snehové reťaze

by spravca

Snehové reťaze sú príslušenstvo a pomôcka, ktorá vám nesmie vo vozidle chýbať počas žiadnej cesty do vyššie položených miest. Vybrať vhodné snehové reťaze je určujúcim faktorom ich funkčnosti. V prípade zle vybraných reťazí, môžete poškodiť kolesá, disky alebo dostať šmyk. Ako vybrať a používať snehové reťaze si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Tri kroky k výberu snehových reťazí

Rozmery snehových reťazí

Rozmer kovových snehových reťazí musí byť zhodný s rozmerom pneumatík. Veľkým pomocníkom pri výbere sú online obchody, kde navolíte daný rozmer a zobrazia sa vám všetky varianty. Okrem veľkosti prihliadajte aj na hrúbku ôk. Niektoré vozidlá majú pod podbehom málo miesta a hrubšie reťaze by mohli poškodiť podbeh alebo pneumatiky, čo odhalili nejedny testy pneumatík.

Odolnosť snehových reťazí

Oceľové snehové reťaze sa vyrábajú s rôznym zaťažením. Iné reťaze sú vhodné pre SUV alebo offroad vozidlá, odlišné sú reťaze na dodávky a malé osobné vozidlá. Hrubšie reťaze s vyššou nosnosťou sú účinnejšie, ale nepraktické na prevážanie v kufri auta.

Druhy snehových reťazí

Najviac používané sú snehové reťaze kovové, ktoré sú samozrejme aj najúčinnejšie. Keď nejazdíte do hôr často, budú vám stačiť textilné snehové reťaze. Ich účinnosť na ľade je extrémne vysoká a poradia si aj s ujazdeným snehom.

Typy kovových reťazí

Kovové reťaze sa nedelia len podľa veľkosti alebo nosnosti. Vyrábajú sa s rôznym vzorom, ktorý zvyšuje trakciu kolies. Najviac bezpečné sú oceľové reťaze, ktoré majú šikmú stopu. Strednú účinnosť dosahujú kovové snehové reťaze so stopou v tvare písmena H alebo X. Najlacnejšie a najmenej účinné sú rebríkové reťaze.

Ako sa používajú snehové reťaze

Reťaze sa nasádzajú na hnaciu nápravu tam, kde je na vozovke vrstva snehu alebo je vozovka zľadovatená. Povinnosť nasadiť reťaze vám vzniká za značkou s názvom Použiť protisklzové reťaze. Túto pomôcku smiete využiť všade, kde sa vám zdá cesta neprejazdná alebo sa bojíte, že zapadnete do záveja. Vždy dodržujte pravidlo, že na sneh nepatria letné pneumatiky a do hôr sa nejazdí bez reťazí.

Nasadenie snehových reťazí si vyžaduje prax. Ak si na ich nasadenie netrúfate, kúpte textilné reťaze alebo oceľový variant so samoupínacím systémom.

 

You may also like