Kedy je čas vymeniť pneumatiky za nové?

by spravca

Pneumatiky sú súčasťou každého vozidla, ktorú treba pravidelne kontrolovať. V prípade, že tak robiť nebudete, riskujete tým nielen dopravnú nehodu, ale aj ohrozenie zdravia vás a vašej rodiny. Kontrolovať by sa mala napríklad hĺbka behúňa, tlak v pneumatikách, stav bočníc alebo ich opotrebovanie. Ak nie ste si istý, či sú vaše pneumatiky stále v dobrej kondícii, obrátiť by ste sa mali na odborníka, ktorý vám dá jednoznačné stanovisko. Okrem toho však poznáme niekoľko prípadov, kedy je potrebné pneumatiky vymeniť bez toho, že by ste ich museli používať dlhé roky.

  1. Prepichnutie pneumatiky

Hoci je prepichnutie dnešných moderných pneumatík omnoho ťažšie ako tých z minulosti, aj k takejto situácii môže dôjsť. V tomto prípade je dôležité, aby gumy nielen skontroloval odborník, ale ich aj opravil. Ak sa defekt opraviť nedá, je potrebné zakúpiť novú pneumatiku a vymeniť ju.

  1. Miera opotrebovania je pod zákonom stanoveným limitom

Opotrebovanie je jednou z najčastejších príčin výmeny pneumatík, ktoré mnohí vodiči podceňujú. Mnohí si opotrebovanie uvedomia až vtedy, keď ich funkčnosť starých kolies na ceste sklame. Kontrolovať treba pravidelne nielen letné, ale aj zimné pneumatiky, ktoré sú z pohľadu bezpečnosti ešte o čosi náročnejšie.

  1. Pneumatika vykazuje známky starnutia

Životnosť žiadnej pneumatiky nie je odhadnuteľná dopredu a preto je dôležitá kontrola nielen dátumu výroby, ale aj iných faktorov. Zvážiť by ste mali napríklad ich zaťaženie, podmienky skladovania, teplotu, údržbu, tlak hustenia, štýl jazdy alebo rýchlosť, akou jazdíte. Všetky tieto okolnosti výrazne ovplyvňujú dĺžku ich životnosti, ktorú viete v konečnom dôsledku ovplyvniť aj vy sami. Vo všeobecnosti však platí, že kontrolovať by ste mali drahé, ale aj lacné pneumatiky, ktoré sú staršie viac ako päť rokov.

  1. Ak nie sú pneumatiky vhodné pre vaše vozidlo

Ak chcete, aby boli vaše pneumatiky čo najvýkonnejšie, na všetkých štyroch pozíciách by mal byť použitý ich rovnaký typ. Kolesá, ktoré by mali rôzne rozmery, konštrukciu alebo mieru opotrebovania majú negatívny vplyv nielen na stabilitu, ale aj ovládateľnosť vášho vozidla. Je preto dôležité, aby ste sadu kolies prispôsobili a mali na každom mieste rovnakú pneumatiku, ktorá vás nikdy nesklame.

V prípade, že plánujete zakúpenie a výmenu pneumatík za nové, prispôsobiť by ste im mali aj disky, ktoré na ne dokonale sadnú. Na výber máte nielen lacnejšie oceľové, ale aj hliníkové disky, ktoré sú v dnešnej dobe jednotkou na trhu.

You may also like