Letné verzus celoročné pneumatiky

Letné verzus celoročné pneumatiky

by spravca

Z hľadiska bezpečnosti je vždy lepším variantom prezúvanie pneumatík. Napriek tomu sa prezúvaniu veľa motoristov vyhýba. Niektorí z nich nemajú čas, iní chcú ušetriť peniaze a ostatní skrátka dúfajú, že v zime nenapadne sneh. Pre všetky tri skupiny sú riešením celoročné pneumatiky. Ak práve váhate, či máte investovať do nových letných, alebo si zaobstarať celoročné pneu, prečítajte si naše porovnanie oboch typov.

Prečo prezúvame pneumatiky? Hlavne kvôli  bezpečnosti

Prezúvanie pneumatík je dôležité hlavne z hľadiska bezpečnosti. Pri prezúvaní nejde o estetickú funkciu, ktorú poskytujú napríklad hliníkové disky a tiež nejde o rozmar výrobcov pneumatík. Jazdiť by ste mali na pneumatikách, ktoré sú dané pre konkrétne ročné obdobie. Dokonca ani jazdenie v lete na zimných pneumatikách nie je dobrý nápad. Zmes použitá na výrobu zimných pneumatík stráca pri vysokých teplotách mnohé vlastnosti. Ide napríklad o priľnavosť, neschopnosť odvodu vlhkosti počas silného dažďa alebo o brzdnú dráhu. Okrem toho znamená jazda v lete na zimných pneumatikách zvýšenie spotreby vozidla a rýchle opotrebenie pneumatík.

Letné pneumatiky v zime? Hotová pohroma

Prezúvanie pneumatík nie je dané zákonom. Prakticky môžete jazdiť celú zimu na letných pneumatikách a nehrozí vám pokuta. Pokutu by ste dostali jedine v prípade, že by ste sa na letných pneumatikách vybrali do zasneženého alebo zľadovateného terénu. Myslite tiež na to, že letné pneu pri teplote nižšej ako 7 stupňov strácajú trakčné vlastnosti.

Letné verzus celoročné pneumatiky

Letné pneumatiky

  • Zmes na výrobu pneumatík a ich tvar sú prispôsobené jazde na horúcich vozovkách.
  • Letné pneumatiky zabezpečujú primeraný valivý odpor i trakciu pri vysokých teplotách.
  • Dezén letných pneumatík je prispôsobený odvodu veľkého množstva vody počas silného dažďa, na čo upozorňuje aj označenie pneumatík.
  • Letné pneumatiky znamenajú nižšiu spotrebu paliva ako pri používaní celoročných.

Celoročné pneumatiky

  • Prinášajú výhodu jazdenia bez nutnosti prezúvania.
  • Nemusíte si lámať hlavu s tým, kde uskladníte sezónne pneumatiky.
  • Celoročné pneumatiky sú bezpečné na snehu i počas letných búrok.
  • Ak nejazdíte príliš často, celoročné pneumatiky sú pre vás výbornou voľbou. Vyjdú vás menej ako kúpa sezónnych pneumatík. V prípade, že ste denne na cestách, platí presný opak. Celoročné pneumatiky sa rýchlejšie ojazdia a v konečnom sčítaní zistíte, že dve sady pneumatík by boli lepšou investíciou.
  • Pri extrémnych poveternostných podmienkach neposkytnú takú ochranu ako sezónne.

 

You may also like