5+1 tipov pre bezpečné šoférovanie

5+1 tipov pre bezpečné šoférovanie

by spravca

Nie je žiadnym tajomstvom, že nepozorné šoférovanie je problémom mnohých vodičov. Častými príčinami nepozornosti je telefonovanie, písanie textových správ či kontrola sociálnych sietí. Niektorí prekračujú rýchlosť, iní sa zatúlajú do iného pruhu alebo jazdia bez signalizácie a toto všetko môže vieš k vážnym zrážkam a nehodám.

Ako vodič sa však môžete nehodám predísť a pomôcť znížiť riziko za volantom aj na cestách.

Tipy pre bezpečné šoférovanie

Predtým, ako si sadnete za volant svojho vozidla, tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu udržať vašu jazdu pod kontrolou.

1. Sústreďte sa

Šoférovanie si vyžaduje určitú koncentráciu. Keď sedíte za volantom, musíte myslieť na veľa vecí, ako je napríklad stav vozovky, rýchlosť a poloha, mali by ste tiež rozumieť cestnej premávke, dodržiavať predpisy dopravných značiek a signálov, sledovať smer či prihliadať na jazdu iných vodičov. Pre bezpečnú jazdu je rozhodujúce sústrediť sa na jazdu – a iba na šoférovanie.

2. Zostaňte v strehu

Byť ostražitý, nie ospalý alebo unavený, vám umožní rýchlo reagovať na potenciálne riziká. Zlá nepozornosť a slabá koncentrácia ovplyvňujú reakčný čas a úsudok vodiča a jazda počas ospalosti je jednou z mnohých príčin nehôd. Pred cestou si, teda poriadne oddýchnite.

Tip: Ak ste rodičia, nezabudnite o cestnej premávke poučiť aj vaše deti. Vedomosť o bezpečnosti na cestách je skvelým krokom k tomu ako viesť deti k zodpovednosti.

3. Pozor na iných vodičov

K bezpečnej jazde je potrebné uvedomovať a všímať si vodičov a účastníkov cestnej premávky okolo vás. Niekedy musíte dopredu predvídať, čo môžu náhle urobiť, aby ste neboli len tak zaskočení. Napríklad ak sa okolo vás na diaľnici preháňa auto, ale v pruhu nie je veľa miesta, je celkom isté, že sa vodič pokúsi zaradiť do vášho pruhu priamo pred vás. Predvídanie toho, čo by mohol urobiť iný vodič a vykonanie vhodných úprav pomôže znížiť vaše riziko.

Tip: Tiež dávajte pozor na chodcov, cyklistov a motoristov pozdĺž cesty. Pre lepšiu viditeľnosť v pochmúrnom počasí odporúčame používať reflexné prvky.

4. Dodržujte rýchlosť

Zverejnené rýchlostné limity majú svoje opodstatnenie. Vašou zodpovednosťou je zabezpečiť, aby vaša rýchlosť zodpovedala predpisom. Rýchla jazda môže výrazne ovplyvniť ovládanie vášho vozidla. Aby ste si udržali kontrolu nad vozidlom, riaďte sa podľa predpisov rýchlosti na cestách. Navyše môžete dostať mastnú pokutu, ak vás prichytí policajná hliadka.

5. Pripravte sa na kritické situace

Pripravte sa na kritické situace

Buďte pripravení na kritické situácie. Tou môže byť neprimeraná rýchlosť ostatných účastníkov premávky, rovnako ako silný dážď, sneh alebo ľad na vozovke. Dôležitá je plynulá a kľudná jazda, a ak máte z riadenie strach, získajte potrebnú istotu tým, že sa vyjazdíte alebo vyskúšate rôzne kurzy alebo školenia.

Extra tip: Kontrola vozidla

Bezpečnosť na cestách začína ešte pred tým, ako si sadnete za volant. Je nutné zaistiť dobrý technický stav vašeho auta, môže sa jednať o malú opravu, doplnenie kvapalín či správne nastavenie tachometra. Myslete aj na pravidelnú kontrolu v servise a to, aby ste vždy pri sebe mali povinnú výbavu auta. Tak sa nemusíte obávať technickej kontroly a pokutám.

Prajeme vám šťastnú cestu a veľa úspešne najazdených kilometrov.

Dominika Blchová, SEO služby a copywriting

You may also like