Môžem používať celoročné pneumatiky aj počas extrémnej zimy?

by spravca

Celoročné pneumatiky sú vyrobené zo špeciálnych zmesí dezénu a gumy, ktoré sú určené na to, aby zostali flexibilné za horúceho aj studeného počasia. Dezén na týchto pneumatikách je skonštruovaný tak, aby poskytoval stabilitu vozidla na zasnežených cestách, ako aj vytláčal vodu a zároveň poskytol jednoduchú manipuláciu.  Názov „celosezónne“ znamená, že tieto pneumatiky sa môžu používať celoročne. Aj keď je to do istej miery pravda, záleží to skôr od toho, aká je teplota vzduchu a predovšetkým stav vozovky.

Aké benefity poskytujú celoročné pneumatiky?

Celoročné pneumatiky sú navrhnuté tak, aby poskytovali dlhšiu životnosť dezénu ako špecializované letné či zimné pneumatiky. Aj keď celoročné pneumatiky môžu mať podobné inovatívne vlastnosti, sú zamerané na všeobecné použitie a zvyčajne sa dajú zakúpiť za nižšiu cenu, čo je pre mnohých vodičov obrovským lákadlom. Väčšina špecializovaných modelov pneumatík je skonštruovaná predovšetkým pre trakciu v extrémnych podmienkach a určitých terénoch. Pohodlie na cestách je primárnym kritériom pri navrhovaní väčšiny celoročných pneumatík, vďaka čomu bude vaša jazda nielen tichá, ale aj plynulá. Samozrejme je dôležité, aby ste štýl vašej jazdy prispôsobili aktuálnemu počasiu a terénu.

Aké nevýhody poskytujú celoročné pneumatiky?

Celoročné najlacnejšie pneumatiky nie sú ideálne pre extrémne zimné podmienky ako trebárs špičkové zimné pneumatiky Matador. Počas relatívne chladného počasia so snehom, dažďom alebo ľadom, celoročné pneu zabezpečia síce jednoduchú manipuláciu, avšak riziko vzniku nepredvídateľnej situácie ako je trebárs šmyk je vyššie ako v prípade, že použijete špecializované pneumatiky na konkrétny typ povrchu. V prípade silného snehu a ľadu sa teda odporúča, aby ste zvolili kvalitné zimné pneumatiky, najmä v klimatických podmienkach, ktoré sú bežne vystavené extrémnym zimným podmienkam.

 

 

You may also like