Čaká vás dlhá jazda v aute? Nezanedbajte jeho kontrolu

by spravca

Letné mesiace väčšina ľudí trávi na dovolenke mimo svojho bydliska. Veľa Slovákov sa každý rok vyberie vlastným automobilom do zahraničia. Dlhá jazda je únavná a auto vie prekvapiť poruchou. Jeho kontrola pred dlhou cestou je základom úspešného dojazdu do cieľa.

Začneme s papiermi

Zdá sa vám, že máte auto v top stave? Ale čo všetky dokumenty? Ľudia často zabúdajú doma pred vycestovaním hlavne občianske a vodičské preukazy. V prípade, že budete cestovať cez viacero krajín, overte si potrebu mať so sebou pas. Skontrolujte si platnosť potrebných dokumentov. Vo všetkých krajinách v zahraničí musíte mať so sebou zelenú kartu (povinné zmluvné poistenie). Zistite si dostupnosť asistenčnej služby poisťovne v daných krajinách a na čo máte nárok v prípade poruchy alebo havárie.

Horko je vám a aj vášmu motoru

V lete vedia teploty vystúpiť poriadne vysoko. Preto by ste si mali preveriť stav chladiaceho zariadenia motora. Dajte si skontrolovať chladiacu sústavu automobilu a predídete tak prehriatiu motora. Nie je na škodu mať vo vozidle destilovanú vodu. Dlhá cesta v aute je otravná a bez klimatizácie takmer nemožná. Štatistiky dokazujú, že práve na klimatizáciu veľa ľudí pri kontrole auta zabúda. Vyčistená a funkčná klimatizácia poteší spolucestujúcich a osvieži vodiča.

Brzdy a pneumatiky

Brzdy i pneumatiky vám môžu zachrániť život. So starými brzdovými platničkami radšej z domu ani nechoďte. Skontrolovať si dajte brzdové obloženie, doštičky a tlmiče. V kopcoch oceníte funkčnú ručnú brzdu. Majte na pamäti, že dezén pneumatík nie je na okrasu. Pneumatiky sú tá časť vozidla, ktorá vás drží na ceste. Dobrá priľnavosť a kvalitné pneumatiky oceníte hlavne pri jazde v daždi. V lete sa s prívalovými búrkami stretávame pomerne často. Aquaplaningu predídete jedine hlbokým dezénom pneumatík. Pneumatiky by mali byť nafúknuté na váhu plne naloženého auta. Rezervná pneumatika je síce schovaná, ale aj tá si zaslúži kontrolu.

Kvapaliny, stierače a svetlá

Všetky kvapaliny v aute skontrolujte. Okrem už spomínanej chladiacej zmesi, venujte pozornosť motorovému oleju a zmesi do odstrekovačov. Zaprášené okná počas jazdy znižujú viditeľnosť. Skontrolujte aj opotrebenie gúm stieračov a ich dobré pripevnenie. Šmuhy na oknách nie sú nič príjemné. A práve staré stierače vedia pri daždi robiť na oknách vodné ryhy. Byť videný je veľmi dôležité. Kontrola svetiel je ďalšou z položiek, ktorú si dajte na svoj zoznam pred dlhou cestou. Ak máte auto, v ktorom si viete žiarovky vymeniť sami, zaobstarajte si ich náhradnú sadu.

Ostatné dôležité maličkosti

Každý má v aute lekárničku. Skontrolujte jej dátum spotreby. Keď už sa v tom kufri vŕtate, pozrite sa aj na výstražný trojuholník a reflexné vesty. V niektorých krajinách musíte mať v aute počet viest podľa počtu pasažierov. Na škodu nie je ani balíček s ťažným lanom a základné náradie na jednoduchú opravu auta. Iste poznáte cieľ svojej cesty. Pripravte sa aj na cestu samotnú. Naštudujte si cestné pravidlá jednotlivých krajín, výšky poplatkov a diaľničných známok. Pomôže aj preskúmanie jazdy pomocou on-line máp pred vycestovaním.

 

 

You may also like