Pneumatiky - malá poradňa nielen pre dámy motoristky

Pneumatiky – malá poradňa nielen pre dámy motoristky

by spravca

Nielen pre dámy motoristky je problematické porozumieť vozidlu po technickej stránke. Pre veľa motoristov je návšteva autoservisu španielskou dedinou a v rámci poradenstva, opráv či servisu vozidla sa musia plne vložiť do rúk profesionálov. Podobné je to aj s kúpou súčiastok a rôzneho príslušenstva. Napríklad kúpa pneumatík môže byť tvrdým orieškom. Alebo možno ani nie. Musíte len vedieť, kde hľadať informácie.

Celoročné alebo sezónne?

V rámci šetrenia je veľa motoristov presvedčených, že celoročné pneumatiky sú výhrou na plnú čiaru. Za istých okolností sa nemýlia. Ak sa rozhodnete pre celoročné pneumatiky, tak v prvom rade vyberajte podľa značiek. Kvalitné pneumatiky určené na celoročné jazdenie vám poslúžia niekoľko rokov, ale jedine v tom prípade, že nejazdíte denne stovky kilometrov. Tento fakt je druhým najdôležitejším faktorom pri kúpe celoročných pneumatík. Kvôli meniacemu sa počasiu a poveternostným podmienkam sa takéto pneumatiky rýchlejšie ojazdia. V závere vás finančne vyjdú oveľa drahšie ako dve sady sezónnych. Celoročné pneumatiky, hoci aj pneumatiky Matador patriace medzi špičku, nie sú vhodné na jazdenie v horských oblastiach. Naopak motoristi, ktorí sa pohybujú hlavne v meste a v okolí miest sa nemusia obávať používať celoročné pneumatiky.

Toľko rozmerov, aký si vybrať?

Ak ste čo i len raz zablúdili do obchodu s pneumatikami, iste sa vám hlava točila nielen zo značiek, ale tiež z rôznych rozmerov pneumatík. Ktorý rozmer je vhodný pre vaše vozidlo? Najjednoduchšie je sa pozrieť do veľkého technického preukazu, kde daný údaj nájdete. Druhou možnosťou je kupovať letné a zimné pneumatiky podľa tých, ktoré sú už ojazdené. Na bočnici nájdete tri čísla a kúpte si pneumatiky s rovnakým rozmerom. Nepáči sa vám ani jedna možnosť? Dajte prednosť kúpe pneumatík z e-shopu. Na stránke nicholtrackt.sk je vyhľadávanie vhodných pneumatík tak jednoduché, že sa aj dámy budú cítiť ako motoristickí veľmajstri. V uvedenom internetovom obchode len zadáte do filtra ŠPZ a zobrazia sa vám všetky pneumatiky kompatibilné s vašim vozidlom.

Všímajte si malý, farebný štítok

Ku každej pneumatike je priložený malý, farebný štítok, ktorý nie je na okrasu, ale je zdrojom cenných informácií. Tento štítok vám veľa napovie o vlastnostiach danej pneumatiky. V dnešnej dobe zdražovania je veľmi dôležitý údaj o spotrebe paliva resp. o valivom odpore pneumatiky. Pneumatiky zaradené do kategórie A majú spotrebu najnižšiu. U letných pneumatikách sa zo štítku dozviete, ako sa správajú na vlhkej vozovke. Zimné pneumatiky vhodné pre jazdenie po snehu a na ľade majú štítok označený snehovou vločkou a zľadovateným štítom. Hlučnosť pneumatiky sa zdá ako zbytočný údaj, ale počas dlhého šoférovania po diaľnici oceníte tichú jazdu, ktorá prispeje k vašej pohode a bezpečiu.

 

 

 

You may also like