Koniec starých ŠPZ. Prichádzajú novinky

Koniec starých ŠPZ. Prichádzajú novinky

by spravca

Vyzerá to tak, že nový rok bude pre motoristov plný zmien. Na niektoré si zvykneme veľmi rýchlo, napríklad na možnosť jednej evidenčnej značky viazanej na jedno vozidlo. Iné nám budú chvíľu robiť problémy, než si zvykneme. Reč je o konci starých ešpézetiek, ktoré nahradia úplne nové nielen po stránke dizajnu.

Žiadne nadávky pri predbiehaní

Zdá sa, že na nadávanie za volantom si budete musieť nájsť iné príčiny ako „ty jeden sedloš z mesta XY“. Podľa nových ŠPZ totiž nezistíte, z ktorého mesta daný šofér pochádza. Teda za predpokladu, že si kúpil nové vozidlo a bola mu vydaná nová poznávacia značka. Navyše všetky evidenčné čísla budú vyrazené na bielom podklade. Žiadne zelené či žlté značky na Slovensku už nenájdete.

Jedno vozidlo, jedno evidenčné číslo

Nové poznávačky budú ekologické a ekonomické. Podľa polície SR bolo ročne vymenených okolo 400 tisíc tabuliek. A to je už riadny kopec hliníka, z ktorých sa môžu vyrobiť hliníkové disky. Od nového roku bude poznávacia značka viazaná na dané vozidlo. Znamená to, že pri prepise vozidla zostáva evidenčné číslo novému majiteľovi. Samozrejme, že môžete požiadať, aby vám bolo dané číslo ponechané a kupujúci dostane novú tabuľku. Táto možnosť bola zachovaná hlavne z dôvodu tabuliek s voliteľnými číslami, za ktoré sa pripláca.

Celoslovenské evidenčné čísla

Na nových tabuľkách nedokážete identifikovať okres, z ktorého šofér pochádza. Čísla na tabuľky budú generované počítačom. Schéma označenia však zostáva rovnaká – dve písmená – tri číslice – dve písmená. Prvé vydané tabuľky s evidenčným číslom začnú na označení  AA-001AA. Apropo vyznáte sa v zmenách, ktoré už dva roky platia v oblasti označenia pneumatík? Ak nie, naštudujte si označenie pneumatík. V období, kedy sa kupujú letné a zimné pneumatiky vďaka informáciám kúpite tie najlepšie.

Žiadne farebné výsady

Už sme spomínali, že všetky evidenčné tabuľky budú bielej farby. Mierne sa zmení font písma t.j. typ písma. Súčasný font sa považuje za zastaraný. Nový font bude mať dynamickejší tvar. Zelené poznávacie značky, ktoré patrili majiteľom elektrických vozidiel, úplne zaniknú. Elektromobil spoznáte podľa toho, že prvé dve písmená na tabuľke budú EV alebo EL. Diplomatické žlté poznávačky nahradia biele, ale nezmení sa skladba evidenčného čísla, ktorá bude stále začínať písmenami ZZ alebo EE. Nové typy ešpézetiek si môžete vybaviť od nového roku na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte a budú vám domov zaslané prostredníctvom kuriéra.

 

 

You may also like