Ste pripravení na športovanie vonku? Len tenisky vám stačiť nebudú

Ste pripravení na športovanie vonku? Len tenisky vám stačiť nebudú

by spravca

S jeseňou prichádzajú na rad mnohé outdoorové športy, ktorých pestovanie je počas chladnejšieho jesenného počasia oveľa príjemnejšie. Veľa ľudí sa na jeseň vyberie do hôr. Veľa z nich sa vyberie do hôr bez prípravy. Na mysli máme hlavne obuv. Tenisky vám stačiť nebudú. Porovnajme si funkciu tenisiek a turistickej obuvi.

Výšky a nerovný terén teniskám nesvedčia

Jedným z hlavných rozdielov medzi turistickými topánkami a teniskami je ich schopnosť zvládať nepravidelný a náročný terén v horách. Kopce v horách bývajú strmé a často sa musíte pohybovať po nerovnom povrchu s kameňmi, koreňmi a inými prekážkami. Turistická obuv je navrhnutá tak, aby poskytovala lepšiu podporu a ochranu na nespevnenom teréne. Topánky do hôr majú hrubšiu a členitejšiu podrážku, ktorá zabezpečujú lepšiu trakciu, bráni šmyku a odoláva poškodeniu.

V daždivom a veternom počasí tenisky nestačia

Hory môžu mať veľmi nepredvídateľné poveternostné podmienky. Odrazu začne pršať, zdvihne sa vietor a dokonca nasneží prvý prašan. V týchto situáciách je dôležité mať na nohách topánky, ktoré s poveternostnými podmienkami dokážu bojovať. Turistické topánky majú lepšiu ochranu proti vode, sú vyrobené z vodeodolných materiálov a majú vyšší lem, ktorý bráni vniknutiu vody alebo snehu do topánky. Tenisky nemajú takúto účinnú ochranu a môžu sa rýchlo stať nepohodlnými, ak sa namočia.

V teniskách vás rýchlo začnú bolieť nohy

Horské túry môžu trvať niekoľko hodín a niekedy aj dní. Je dôležité mať na nohách topánky, ktoré poskytujú primeranú podporu a pohodlie pre dlhé výstupy. Turistické topánky disponujú vystuženými podošvami a spevnenou prednou i pätovou časťou. Vystužené časti udržujú stabilnejší krok a znižujú riziko únavy alebo zranenia nôh. Tenisky majú tendenciu byť menej vystužené a nepodporujú chodidlo, čo by mohlo viesť k nepohodlnému zážitku na dlhších túrach.

V lese vyhrávajú na plnej čiare turistické topánky

Hory sú miestom, kde je potrebné mať správnu obuv pre zabezpečenie bezpečnosti a pohodlia. Pánska a dámska turistická obuv je vždy  lepšou voľbou ako tenisky z nasledujúcich dôvodov:

  • lepšia podpora chodidla a nôh
  • ochrana pred poveternostnými podmienkami
  • zvýšenie bezpečnosti aj v náročnom teréne
  • ochrana kĺbov pred otrasmi

 

You may also like