Bezpečnosť na slovenských cestách. Aké sú dôvody nehodovosti?

Bezpečnosť na slovenských cestách. Aké sú dôvody nehodovosti?

by spravca

Sú slovenské cesty bezpečné? Odpoveď závisí od vás samotných – od motoristov. Štatistiky síce hovoria, že počet dopravných nehôd klesá, ale neklesá počet závažných nehôd. Silné vozidlá nabádajú k tomu, aby sa šoféri hrali na hrdinov. Čomu je nutné sa počas šoférovania vyhnúť resp. aké sú najčastejšie príčiny nehôd na Slovensku?

Hobby Slovákov na prvom mieste nie je

Možno by sa podľa médií mohlo zdať, že za väčšinou nehôd na Slovensku stojí alkohol, ale nie je tomu tak. Najväčším problémom Slovákov je nesústredenosť. Tento problém však nie je len doménou našincov. Celý motoristický svet bojuje s tým, že šoféri za volantom robia všetko možné i nemožné. Úplne bežné je hranie sa s telefónom, odpovedanie na správy alebo dokonca pozeranie videí. Myslia si, že silné vozidlo SUV alebo offroad je nezničiteľné. Aj z tohto dôvodu je na prvom mieste v počte nehôd nepozornosť. Ide približne o polovicu zo všetkých zaznamenaných dopravných nehôd.

Vedia Slováci šoférovať?

Druhým problémom Slovákov je spôsob šoférovania resp. skúsenosti. Naša malá krajina sa môže pýšiť len zopár väčšími mestami, kde jazdia okrem automobilov aj električky a trolejbusy. Keď šofér z menšieho mesta príde do hlavného mesta, problémy na seba nenechajú dlho čakať. Vedomosti z autoškoly sa zabúdajú rýchlo a nedodržanie prednosti v jazde končí kolíziou. Problémy nastávajú tiež v horách, kedy nevedia používať snehové reťaze na suv 4×4 a iné vozidlá.

Stále sa niekam ponáhľame

Ďalšou príčinou nehôd býva prekročenie rýchlosti. Až tretina šoférov dupne poriadne na plyn aj tam, kde by mali ísť 50 km/h. Rýchlostné limity a ich dodržiavanie nie sú silnou stránkou Slovákov. Pri vysokej rýchlosti sú reakcie šoféra veľmi pomalé na to, aby dokázal ubrzdiť a to i v prípade, že máte na kolesách drahé alebo najlacnejšie pneumatiky. K vysokej rýchlosti si pridajte poveternostné podmienky a oheň je na streche. Niektorí šoféri neprezúvajú, zimné pneumatiky im nič nehovoria a ignorujú aj výbavu, ktorá sa v zime zíde – už spomínané snehové reťaze. Problém môžu byť aj ojazdené pneumatiky, u ktorých sa predlžuje brzdná dráha.

Ach to parkovanie

Slovenským šoférom robí problém aj parkovanie, otáčanie a cúvanie. Pri zle zvládnutom manévri sa síce stávajú len menšie dopravné nehody, ale nikdy neviete, ako situácia dopadne. Z celkového počtu nehôd sa na parkoviskách stáva približne 5 %.

Ostatné príčiny nehôd

Okrem spomínaných príčin nehôd a smrteľných zranení bývajú na vine aj tieto faktory:

  • Zlý technický stav vozidla, neprimeraný tlak v pneumatikách
  • Nezvládnutie ostrej zákruty
  • Unavení šoféri, ktorých prepadne mikrospánok
  • Nedodržanie bezpečnej vzdialenosti
  • Nedostatočné osvetlenie vozidla, zlá viditeľnosť
  • Ignorovanie pravidiel cestnej premávky

 

You may also like