Aké výhody prináša krátkodobé poistenie vozidla?

by spravca

Ak patríte medzi bežných užívateľov auta, s uzatvorením bežného poistenia iste nemáte žiadny problém. Či už ide o povinné zmluvné poistenie alebo havarijné poistenie, ktoré si väčšinou uzatvárate a platíte raz ročne. Život sa však občas neriadi bežnými scenármi, a tak môžu nastať situácie, kedy potrebujete neštandardný prístup a miesto celoročnej poistky len krátkodobé poistenie. Viete, ako také krátkodobé poistenie funguje?

Auto na materskej

Ste aktívna šoférka a auta sa nechcete vzdať ani počas materskej a rodičovskej dovolenky? Tak potom iste viete, že zaplatiť raz ročne celé poistné nie je z materského príspevku vôbec jednoduché. Čo s tým?

Väčšina poisťovní na Slovensku umožňuje platenie poistného aj v niekoľkých menších splátkach, najčastejšie kvartálne. Ak je aj toto v súčasnosti mimo váš finančný rozpočet, novinkou je možnosť platiť za poistenie mesačne, rovnako ako iné bežné účty. Ani počas materskej sa tak nemusíte vzdať komfortu jazdenia. Stačí si platenie poistky jednoducho rozdeliť na menšie mesačné splátky bez navýšenia celkového poistného. Po návrate späť do zamestnania si splátku, pravdaže, môžete opäť nastaviť na jeden ročný poplatok alebo ho trebárs ponechať aj na mesačnej báze, ak ste si na to zvykli a vyhovuje vám to.

Auto požičané od rodičov

Vlastné vozidlo ešte nemáte, ale aktuálne ho potrebujete? Naopak, to čo máte sú ochotní rodičia, ktorí vám vozidlo radi požičajú? Ak ste naozaj zodpovedný a poistkou chcete mať kryté aj neočakávané udalosti, ktorých je na cestách ako maku, nuž a rodičom, samozrejme, nechcete spôsobiť žiadnu finančnú ujmu, môžete si uzatvoriť krátkodobé havarijné poistenie.

V minulosti táto služba síce existovala, ale poisťovne ju veľmi nepropagovali. Popravde, ani o ňu nebol príliš veľký záujem, pretože poistné bolo skutočne nepomerne navýšené, ak nebolo uzatvorené na bežné ročné obdobie.

V súčasnosti už však niektoré z moderných poisťovní ponúkajú možnosť uzatvoriť havarijnú poistku aj na kratšiu dobu, obvykle na kvartál. Ak táto možnosť pre vás nie je to pravé, lebo napríklad neviete, akú dlhú dobu budete rodičovské auto využívať, zároveň nechcete poistku platiť zbytočne, na trhu sa nedávno objavil produkt, ktorý umožňuje uzatvoriť poistku na neurčité obdobie a operatívne ju do jedného dňa ukončiť, pričom proporcionálna časť poistného sa vám vráti.

Autom na dovolenku

Uzatvorené máte len povinné zmluvné ručenie, pretože auto príliš nevyužívate. Avšak, prišlo leto a vy sa chystáte rodinným štvorkolesovým tátošom vyraziť na dovolenku. V tom prípade rozhodne využite uzatvorenie už spomínanej havarijnej poistky na obdobie, kedy budete v zahraničí. Pred pár rokmi to bol síce problém, ale vzhľadom na záujem zo strany trhu sa čoraz viac poisťovní otvára možnosti uzatvoriť havarijné poistenie aj na kratšie obdobie so špecifickým ohľadom na cesty do zahraničia.

Ak budete hľadať, môžete dokonca nájsť aj výhodné kombinácie, ktoré sa na dovolenku rozhodne budú hodiť. Ide napríklad o poistenie batožiny vo vozidle či úrazové poistenie posádky auta. Väčšina poisťovní takéto služby aktívne nepropaguje, no existuje možnosť dohodnúť sa individuálne. Ak ste si však spomenuli na poistenie vozidla pred dovolenkou na poslednú chvíľu, našli sme aj možnosť uzatvorenia takéhoto krátkodobého poistenia online. To rozhodne poteší.

Garážované auto

Dostali ste nečakane skvelú ponuku na niekoľko mesačnú pracovnú stáž v zahraničí? Alebo ste sa rozhodli dopriať si kariérnu prestávku a s ruksakom na chrbte precestovať Áziu? Budete niekoľko mesiacov mimo Slovenska a vaše auto za tú dobu prestojí nepoužívané v garáži a vy premýšľate, že nechcete zbytočne platiť poistenie za auto, ktoré nejazdí.

Čo s tým? Poistná zmluva sa dá vypovedať. Záleží od konkrétnej poisťovne, ako jednoduché a finančne bezbolestné to bude. Niekde však plynie až 2-mesačná výpovedná lehota, inde si poisťovňa strhne pomerne vysoké percento z poistného za jej predčasné ukončenie. Existuje však unikátna možnosť ukončiť poistku takmer okamžite a bez udania dôvodu, dokonca s vrátením celej zostávajúcej alikvotnej čiastky.

V živote sa často vyskytujú situácie, ktoré nie sú podľa bežných tabuliek. Dobrou správou ale je, že situácia na poistnom trhu sa oproti začiatku milénia značne posunula vpred a poisťovne sa snažia prispôsobiť špecifickým životným okamihom. Inštitúcie chcú byť viac otvorené a reflektovať na potreby skutočných ľudí. Ak potrebujete, aby sa poistka vášho auta správala o čosi viac flexibilnejšie, stačí preskúmať možnosti, ktorých je dnes na trhu už pomerne dosť. Veríme, že nájdete riešenie, ktoré bude vyhovovať priamo vám.

Foto: Zoe Rudisill, Flickr

You may also like