Chutí víno bez histamínu skutočne horšie? Čo hovoria odborníci

Chutí víno bez histamínu skutočne horšie? Čo hovoria odborníci

by spravca

Bezhistamínové víno je víno, u ktorého sa vinári usilujú minimalizovať obsah histamínu pomocou špeciálnych techník počas výroby. Histamín je totiž látka, ktorá môže spôsobovať alergické reakcie u niektorých ľudí. Existuje niekoľko spôsobov, ako veľkí výrobcovia tak aj malé rodinné vinárstva znižujú jeho obsah vo víne. Počas fermentácie na to používajú špeciálne kvasinky, ktoré produkujú menšie množstvo histamínu. Ďalšou metódou môže byť dlhodobá macerácia hrozna, ktorá pomáha znížiť množstvo histamínu vo víne. Histamín sa však aj tak tvorí počas fermentačného procesu a ostane vždy čiastočne prítomný vo víne. Nie je ho možné úplne odstrániť.

Somelieri a bezhistamínové víno

Somelieri sú odborníci na víno s tréningom vo vnímaní a hodnotení chuti vína. Mnohí z nich majú schopnosť rozlíšiť jemné nuansy v chuti medzi rôznymi typmi vín. Avšak aj medzi someliermi sa môže názor na rozdiel medzi bezhistamínovým a klasickým vínom líšiť.

Niektorí somelieri môžu byť schopní identifikovať subtilné rozdiely v chuti medzi bezhistamínovým a klasickým vínom, zatiaľ čo iní ich necítia. Každý somelier má svoj vlastný jedinečný zmysel pre chuť a vnímanie vína, a preto ich vnímanie rozdielu medzi bezhistamínovým a klasickým vínom môže byť individuálne. Niektorí môžu mať špecifické skúsenosti alebo tréning, ktorý im umožňuje ľahšie rozpoznávať jemné rozdiely v chuti medzi rôznymi typmi vín.

Názor odborníkov na bezhistamínové víno

Odborníci a somelieri môžu mať rôzne názory na víno bez histamínu. Niektorí môžu považovať bezhistamínové víno za vhodnú voľbu pre ľudí trpiacich alergiou na histamín alebo pre tých, ktorí majú citlivosť na túto látku. V tomto prípade by mohli oceniť snahu výrobcov o minimalizáciu obsahu histamínu vo víne a môžu ho považovať za lepšiu voľbu pre ľudí s alergiou alebo citlivosťou na histamín.

Na druhej strane, niektorí odborníci môžu tvrdiť, že rozdiel v chuti medzi bezhistamínovým a klasickým vínom nie je dostatočne výrazný alebo že v niektorých prípadoch môže byť takýto typ vína menej komplexný v chuti.

Dôležité je si uvedomiť, že vnímanie chuti vína je subjektívne a závisí od individuálnych preferencií a skúseností každého degustátora. Niektorí odborníci môžu preferovať tradičné vína a považovať ich za komplexnejšie a zaujímavejšie, zatiaľ čo iní môžu oceniť možnosť mať prístup k vínam s nižším obsahom histamínu. Bezhistamínové vína však ostávajú veľkým prínosom pre ľudí trpiacich alergiou na histamín. Vďaka takejto možnosti môžu aj oni z času na čas ochutnať víno bez toho, aby im to spôsobilo nepríjemné pocity. Nazdravie!

 

 

You may also like