Kedy pneumatiky zameniť a kedy ich dať vyvážiť?

Kedy pneumatiky zameniť a kedy ich dať vyvážiť?

by spravca

Keď svoje pneumatiky ukladáte na zimný alebo letný spánok, označíte si ich predošlú polohu na vozidle. Nerobíte to preto, že máte radi vo veciach poriadok a systém, ale preto, aby ste vedeli, kam pneumatiky po ich dovolenke umiestniť, aby sa rovnomerne opotrebovali.

Zámena pneumatík je nutnosť

Ak by ste pravidelne nemenili ľavú za pravú, pneumatiky by sa vám rýchlejšie znehodnotili. Pneumatiky aj kolesá sa musia umiestniť do inej polohy, aby sa opotrebovali rovnomernejšie. Ideálne je pneumatiky zamieňať, keď s autom prejdete približne 10-tisíc kilometrov. Ak by ste postrehli znaky nerovnomerného opotrebovania ešte pred dovŕšením odporúčaného limitu, treba zakročiť skôr. Okrem sledovania miery opotrebovania pneumatík a ich zámeny treba myslieť aj na občasné vyrovnanie pneumatík. V servise odborne upravia nastavenie komponentov zavesenia predných a zadných kolies, aby ste mohli jazdiť celé roky bezpečne.

Kedy zvoní na geometriu

Ako zistíte, že je najvyšší čas nechať si v servise skontrolovať geometriu pneumatík? Všeobecne sa odporúča nechať si geometriu nastaviť približne po 8-tisíc prejdených kilometroch. Možno si však ešte predtým všimnete, že sa vaše vozidlo ťažšie ovláda, posúva sa viac do jednej strany a aj volant sa správa svojhlavo. Určite si však dajte geometriu nastaviť, keď ste menili komponenty riadenia alebo odpruženia, prípadne ste mali dopravnú nehodu.

Vďaka dobre nastavenej geometrii pneumatík zlepšíte vašu bezpečnosť na cestách, životnosť pneumatík, no aj vaše pohodlie pri šoférovaní. Vozidlo bude jednoduchšie ovládateľné a jazda stabilnejšia. Takisto sa postaráte o menšiu spotrebu paliva.

Vyváženie pneumatík

Pociťujete počas jazdy poskakovanie alebo kolísanie? Stáva sa, že hmotnosť vozidla nie je na pneumatikách rozložená rovnomerne. I tieto situácie spôsobujú rýchlejšie opotrebovanie pneumatík. V pneuservise vedia pridať hmotnosť na pneumatiku tam, kde je potrebná, aby sa odstránili hmotnostné rozdiely. Pneumatiky sa odporúča dať na vyváženie pri každej ich výmene, ale aj pri kúpe nových pneumatík. Nemusíte teda byť odborníkom na všetky úkony týkajúce sa starostlivosti o auto a pneumatiky. Úplne stačí vedieť, čo kedy robiť a ako to robiť správne.

 

You may also like