Podhustené pneumatiky a ich riziká. Prečo je dôležité pneumatiky správne nahustiť. Otázky a odpovede o tlaku v pneumatikách.

Otázky a odpovede o podhustených pneumatikách

by spravca

Tretina šoférov jazdí na zle nahustených pneumatikách. Vo väčšine prípadov ide o pneumatiky, v ktorých je nízky tlak. Prečo je tak veľmi dôležité udržiavať v pneumatikách správny tlak? Ako sa dá tlak kontrolovať a čo všetko spôsobuje nesprávny tlak v pneumatikách?

Ako často merať tlak v pneumatikách?

Podľa odborníkov a testov pneumatík je kontrolu tlaku potrebné zrealizovať každé dva týždne. Tlak skontrolujte aj pred dlhou jazdou na dovolenku alebo vtedy, keď sa vám vizuálne nepozdáva stav pneumatík. Hodnoty tlaku pre vaše vozidlo neudáva označenie pneumatík. Tieto údaje nájdete na stĺpčeku dvier na strane šoféra alebo na kryte nádrže.

Ako sa meria tlak v pneumatikách?

Tlak v pneumatikách merajte až vtedy, keď pneumatiky vychladli. So zvyšujúcou sa teplotou počas jazdy sa tlak v pneumatikách mení. Ideálne je meranie ihneď ráno pred prvou jazdou. Meranie je jednoduchá činnosť. Stačí odmontovať viečko ventilu a priložiť merač na ventil. Niektorí motoristi merajú tlak na čerpacích staniciach a iný si kúpia za pár eur manometer.

Čo keď zabúdam tlak merať?

Pre zábudlivcov a lenivcov existuje riešenie, ktoré je pohodlné. Ide o snímač tlaku pneumatík. Zariadenie sa inštaluje priamo do pneumatík alebo na senzory ABS. Samozrejme, že senzory inštalované priamo v pneumatikách sú oveľa presnejšie. Vyhodnocujú tlak i teplotu vo vnútri pneumatík. Nepriamy systém merania tlaku sa riadi údajmi o otáčavosti kolies.

Ktorý systém merania tlaku je lacnejší?

Keďže sa nepriamy systém merania tlaku nemusí umiestniť do pneumatík, je lacnejší ako lacné pneumatiky. Daňou za nižšiu cenu je nutnosť tlak preveriť po tom, ako merač nahlási chybu. Na druhej strane je nepriamy systém výhodný v tom, že ho neovplyvní výmena pneumatík. Priamy systém je nutné preinštalovať do sezónnych pneumatík a kalibrovať.

Aké sú riziká podhustených pneumatík?

Jazda s podhustenými pneumatikami prináša veľa bezpečnostných rizík. Nedotáčavosť kolies vplyvom nízkeho tlaku spôsobuje horšie ovládanie vozidla. Rizikom je predovšetkým predĺžená brzdná dráha. Znížený tlak zvyšuje valivý odpor, čo znamená vyššiu spotrebu automobilu. Nezanedbateľné je i rýchle ojazdenie pneumatík po okrajoch behúňa.

 

 

You may also like