S novými evidenčnými číslami na aute možno nezaparkujete

S novými evidenčnými číslami na aute možno nezaparkujete

by spravca

Tento rok priniesol motoristom veľa zásadných noviniek. Zjednodušilo sa prepisovanie a evidencia vozidiel, možné je ponechať pri predaji staré evidenčné číslo novému majiteľovi. Zásadná bola tiež zmena dizajnu tabuliek s evidenčnými číslami. Zmenila sa font písma a čísiel, čo sa stalo kameňom problému pre mnohých šoférov. Nedokážu totiž zaparkovať v parkovacích domoch.

Príjemné zmeny, ktoré motoristov potešili

Najskôr začneme príjemnými zmenami, ktoré ste možno nezaznamenali resp. ste nepotrebovali vozidlo prepísať. Od januára 2023 nemusíte pri predaji vozidla meniť tabuľky s evidenčnými číslami. Evidenčné číslo vozidla sa už neviaže na majiteľa, ale na dané vozidlo. Tento krok si šoféri veľmi chvália. Samozrejme, že je možné si čísla ponechať. Ak si kupujete úplne nový automobil, bude mu vygenerované číslo, ktoré na vozidle môže zostať až do doby jeho vyradenia z prevádzky.

Príjemná je tiež zmena ohľadom prepísania vozidla. Doposiaľ musel pôvodný majiteľ v mieste bydliska vozidlo odhlásiť a nový ho prihlásiť na príslušnom dopravnom inšpektoráte. Po novom sa môže prepis vykonať na ktoromkoľvek inšpektoráte, kde sa stretnú starý a nový majiteľ vozidla. Kúpa ojazdeného auta bude tým pádom jednoduchá ako keď kupujete letné pneumatiky. Pri prepise dokonca nemusí byť prítomný kupujúci. Stačí, keď dá predávajúcemu na prepis splnomocnenie overené notárom. Nové evidenčné čísla sa dajú zaslať kuriérom priamo na miesto vášho pobytu. Ušetríte tak na cestovaní a možno si doprajete nové pneumatiky kormoran.

Zmeny, ktoré niektorých motoristov nepotešili

Dostávame sa k zmene, ktorá sa spočiatku zdala neškodná. Naši zákonodarcovia rozhodli o novom fonte píska evidenčných značiek. Najskôr sa začali polemiky o tom, či sú, alebo nie sú nové značky pekné. Tento fakt necháme bokom. Oveľa zložitejší problém nastal pri parkovaní. Majitelia nových tabuliek zrazu zistili, že parkovacie domy majú problém nové označenie načítať. Nepríjemné je i to, keď sa síce na parkovisko dostanete, ale z neho už nie, pretože pri výjazde nie je možné detegovať vaše EČV.

Polícia sa k tomu problému postavila jednoznačne a nemieni v dizajne tabuliek nič meniť. Chyba je vraj na strane majiteľov parkovísk, ktorí neaktualizovali softvér s automatickým načítaním. Zatiaľ to pre motoristov znamená jediné. Nestačí, že musia auto pripraviť na prevádzku, na strechu inštalovať strešný box alebo naložiť na auto bicykle, ale musia tiež poprosiť vrátnika, aby im rampu otvoril.

 

You may also like