Leto a automobil – ako chrániť auto pred vysokými teplotami

Leto a automobil – ako chrániť auto pred vysokými teplotami

by spravca

Sadnúť v lete do rozpáleného automobilu je veľmi nepríjemné. Výhodu majú majitelia novších vozidiel, ktorí môžu spustiť klimatizáciu na diaľku a sadnúť si následne rovno do vychladeného interiéru. Ostatní motoristi musia vytrpieť zopár minút v saune. Zabrániť prehrievaniu interiéru vozidla stojaceho na parkovisku sa dá vďaka pomôckam. Ktoré z nich sú najviac účinné?

Vysokými teplotami trpí posádka, karoséria i pneumatiky

Horúčavy a dlhé státie vozidla na priamom slnku sa nespája len s nepríjemnými pocitmi pri nastupovaní pre posádku auta. Vysoké teploty škodia aj karosérii a pneumatikám. Lak na karosérii bledne a letné pneumatiky sa môžu zdeformovať. Dávajte si pozor hlavne na to, keď je auto dlho odstavené a stojí na nerovnej ceste. Pneumatiky Kormoran a iných značiek sa môžu dokonca pretrhnúť. Ak nemáte možnosť vozidlo zaparkovať v garáži, chráňte pneumatiky a karosériu pred slnečným žiarením pomocou doplnkového, ochranného príslušenstva.

Tipy na ochranné pomôcky proti prehrievaniu interiéru auta

Ideálne by bolo, keby všetci motoristi mohli parkovať v garáži. Skúste zohnať garážové státie pre auto aspoň vtedy, keď nechávate automobil na dlhšiu dobu bez jázd.

Tienidlá na okná

Najlacnejším prostriedkom na ochranu interiéru vozidla sú clony a tienidlá na okná. Clony môžu mať formu interiérových závesov, ktoré sa na sklá pripevnia pomocou plastovej úchytky. Vonkajšie clony chránia hlavne predné sklo. Ide vlastne o menšiu plachtu, ktorá sa uchytí do dverí. Bohužiaľ tienidlá nebránia prehriatiu interiéru, ale zabránia aspoň tomu, aby bola horúca prístrojová doska a volant.

Ochranná plachta

Celé vozidlo až po pneumatiky sa dá chrániť špeciálnou plachtou. Niektoré plachty sú navrhnuté tak, aby ich bolo možné okolo vozidla utiahnuť. Existujú varianty, ktoré chránia nielen pred slnečným žiarením, ale tiež krupobitím. Krupobitie môže behom sekundy zmeniť karosériu na sitko. Ochranná plachta má nevýhodu v tom, že je príliš veľká. Jej rozťahovanie i skladanie je prácne. Plachta by zložená zabrala v kufri veľa miesta, a preto sa skôr hodí ako ochrana pri dlhodobom státí na parkovisku.

Ochranné fólie

Poslednou možnosťou, ako brániť prehriatiu interiéru auta, sú ochranné fólie. Fólie sa lepia priamo na sklá. Takéto fólie musia byť certifikované. Vo väčšine prípadov ich nie je možné v tmavých odtieňoch lepiť na predné sklo. Prekážkou pre mnohých motoristov je cena, ktorá je značne vysoká.

Náš tip: Nezabudnite pred zaparkovaním auta odmontovať zo strechy strešné boxy Northline. UV žiarenie im škodí rovnako ako pneumatikám a karosérii.

 

 

 

You may also like