Prečo kúpiť pneumatiky s asymetrickým dezénom

Prečo kúpiť pneumatiky s asymetrickým dezénom

by spravca

Čo si primárne všímate pri kúpe nových pneumatík? Zväčša ide o označenie, výrobcu a cenu. Tieto parametre sú dôležité, ale prihliadať by ste mali aj na to, aký majú pneumatiky dezén. Prémiové značky pneumatík sú vyrábané s asymetrickým dezénom. Oplatia sa takéto pneumatiky kúpiť?

Označenie pneumatík veľa napovie o ich kvalite

Farebné štítky na pneumatikách nie sú výmyslom EU parlamentu, ale skvelou pomôckou. Vďaka štítkom dokážete na prvý pohľad identifikovať kvalitu pneumatík. Údaje vás informujú o tom, aký má pneumatika valivý odpor, o jej hlučnosti a chovaniu na snehu, vode alebo ľade. Toto označenie pneumatík je povinné pre celoročné, zimné i letné pneumatiky. Okrem toho na štítku nájdete QR kód, pomocou ktorého si uvedené údaje dokážete overiť online.

Okrem štítku odporúčame overiť aj DOT kód. Ide o štyri čísla vyrazené na bočnici pneumatiky. DOT kód získava pneumatika pri výrobe. Prvé dve číslice označujú týždeň a druhé dve rok výroby pneumatík. Čím sú pneumatiky dlhšie skladované, tým sa zväčšuje riziko, že stratili bezpečnostné vlastnosti. Odborníci síce tvrdia, že správne skladovaná pneumatika môže ležať na policiach skladov aj 5 rokov. Realita je taká, že neviete, ako bola pneumatika skladovaná, a preto dajte prednosť novšej. Podozrivo lacné pneumatiky preverte aj v tejto oblasti.

Stopa dezénu je dôležitá z hľadiska bezpečnosti

Ďalším parametrom, ktorý je dobré pred kúpou pneumatík overiť, je stopa dezénu. Lacnejšie pneumatiky majú symetrickú stopu. Nemusíte sa obávať, že by išlo o rizikové pneumatiky. Na jazdenie po meste budú stačiť. Pravá i ľavá strana dezénu pneumatiky je zrkadlovo totožná. Tieto pneumatiky neodporúčame kúpiť na vozidlá vyššej triedy.

Najviac bezpečné sú pneumatiky s asymetrickým dezénom. Dezén je rozdelený na dve časti. Z vnútornej strany sú drážky a bloky usporiadané tak, aby cez ne rýchlo pretiekla voda. Znamená to, že pneumatiky dobre reagujú aj počas silnejšieho dažďa. Výhodou je znížená hlučnosť počas jazdy. Vonkajšia časť pneumatiky je tuhšia a prispôsobená vysokej rýchlosti nielen na rovine, ale tiež v zákrutách. Asymetrické pneumatiky poskytujú najvyšší výkon na suchej i mokrej vozovke, umožňujú rýchle a bezproblémové rozjazdy, vydržia dlhšie a znižujú spotrebu vozidla. Nezabúdajte však, že aj správny tlak v pneumatikách dokáže uvedené vlastnosti podporiť.

 

You may also like