Na toto nezabudnite pri kúpe nového automobilu

by spravca

Hlavne pre mužov je kúpa nového auta jedným z nezabudnuteľných momentov v živote. Sadnúť si do novučičkých sedadiel a naštartovať ešte nejazdené auto je na nezaplatenie. V prípade, že uvažujete nad kúpou nového auta, nemali by ste zabudnúť na niektoré detaily.

Mať svoju predstavu o vysnívanom aute nestačí

Ujasnite si, čo od auta očakávate. Budete ho využívať každý deň? Na dlhé jazdy? Alebo pôjde o vozidlo na občasné jazdenie? Niekedy je potrebne od svojich predstáv ustúpiť a zamerať sa na praktickú stránku. Urobte si prieskum trhu. Navštívte viacerých predajcov alebo internetové stránky. Ceny automobilov sa môžu líšiť. Predajne vozidiel mávajú rôzne akcie a zľavy, pri ktorých môžete ušetriť stovky eur. Často sa stretnete s nižšími cenami automobilov ku konci mesiaca. Práve posledné dni v mesiaci doháňajú predajcovia plnenie plánov predaja. Ak máte vo svojom okolí odborníka na vozidlá, obráťte sa na neho a prediskutujte s ním svoje predstavy.

Nezabudnite na praktickosť a účelovosť

Dizajn je to, čo vás upúta na prvý pohľad. Následne si naštudujte všetky jazdné vlastnosti a parametre. Nezabúdajte však aj na bezpečnosť vozidla a jeho spoľahlivosť. Nie je na škodu si zistiť ako auto, ktoré idete kupovať, obstálo v testoch automobilov. Tie vám môžu naznačiť prípadné nedostatky a predídete tak neustálym návštevám servisov. Luxusné automobily stoja veľa peňazí a nemusia mať dostupný servis a ani súčiastky. Iste chcete mať po ruke autorizovaného predajcu a servis, ktorí sa za vás postarajú o vaše auto pri poruche. Lacné autá môžu mať drahé náhradné diely. Aj tieto informácie si pred obstaraním nového vozidla overte.

Overujte, pýtajte sa a informujte sa

Využite všetky možnosti k získaniu spoľahlivých informácií. Predajca automobilov chce samozrejme hlavne predávať a preto niekedy zamlčí podstatné veci. Overte si jednotlivé informácie u viacerých predajcov. Určite nekupujte auto po návšteve jediného obchodu. Venujte pozornosť testovacej jazde. Vždy je lepšie raz vyskúšať ako stokrát len vidieť alebo počuť. Skúšobná jazda by mala prebiehať v meste aj na diaľnici. Len takto zistíte všetky jazdné vlastnosti automobilu a jeho chovanie počas jazdy. Nebojte sa zjednávať o cene. Možno sa vám nepodarí cenu znížiť, ale dosiahnete získanie bonusu. Napríklad zimné pneumatiky zdarma alebo poistenie za zvýhodnených podmienok. Najlepšími mesiacmi na kúpu auta sú júl a august. Preto skúste s kúpou vyčkať na tieto mesiace. V lete sú ceny vozidiel nižšie ako na jar alebo v zime.

Už ste sa rozhodli a čo ďalej?

Pri predaji si dobre preštudujte kúpnu zmluvu, podmienky leasingu alebo servisu. V prípade, že vám nie sú niektoré body zmluvy jasné, spýtajte sa predajcu. Oplatí sa čítať aj medzi riadkami resp. text písaný malými písmenami na konci zmluvy. Len tak predídete nepríjemným prekvapeniam. Ak je vaše auto na sklade, dostanete sa k nemu prakticky za pár dní po podpise zmluvy a zaplatení. Zväčša sa platí záloha pri podpise zmluvy a zvyšok sumy sa dopláca pri preberaní vozidla. Venujte pozornosť aj preberaniu vozidla. Nechajte si predviesť všetky funkcie, vysvetliť fungovanie jednotlivých komponentov a prezrieť celé auto. Po kúpe vozidla nezabudnite na jeho prihlásenie na dopravnom inšpektoráte. Musíte tak spraviť najneskôr do 15 dní od jeho nadobudnutia v mieste vášho trvalého bydliska. Prihlásenie za vás môže vybaviť aj predajca prostredníctvom splnomocnenia. V tomto prípade je auto ihneď vaše a pripravené na tisícky šťastných kilometrov.

 

 

You may also like