Perfektné turistické topánky od A po Z

Perfektné turistické topánky od A po Z

by spravca

Ako vyzerajú perfektné turistické topánky a aké vlastnosti by mali mať? Túto otázku si kladie každý začínajú treker, ktorý sa chystá na prvé náročnejšie výstupy. Bez turistickej obuvi je prakticky nemožné zdolať strmšie skaly alebo kopce. Bez turistickej obuvi hrozí trekerovi v horách úraz a rýchle vyčerpanie. Poďme si spoločne posvietiť na perfektné turistické topánky od podošvy až po vrchný materiál.

Strih topánky

Na pultoch obchodov je možné vyberať z obuvi, ktorá má rôzne strihy. Turistická obuv môže byť nízka ako tenisky alebo siahať až do polovice lýtok. Prečo sú turistické topánky tak rozmanité? Pretože aj terén v horách je rozmanitý. Znamená to, že strih topánok do hôr vyberajte podľa toho, v akom teréne sa prevažne plánujete pohybovať.

Nízka pánska a dámska turistická obuv je síce veľmi pohodlná, ale nie je vhodná do prudšie stúpajúceho terénu. Neposkytuje totiž oporu členkom. V takýchto topánkach sa pri výstupe rýchlo unavíte a budú vás bolieť nohy. Členkové topánky poskytujú lepšiu oporu a sú zárukou, že strmý terén vyjdete ako srnka. Najvyššiu obuv nad členky využívajú skúsený trekeri, ktorí lezú po skalách a chodia na niekoľkodenné túry.

Vrchný materiál

Vrchný materiál topánok do hôr vyberajte opäť podľa toho, aký ste turista. Na bežné rodinné prechádzky v lese vám budú stačiť topánky vyrobené z textilných materiálov. Nie sú síce veľmi pevné a nevydržia dlho, ale sú lacnejšie a pri chôdzi sa dobre prispôsobia chodidlu.

Na náročnejšie túry, napríklad na poldennú túru s miernym stúpaním, si obujte topánky kombinované. Ich väčšiu časť tvorí textil, na päte a prstoch je všitá koža.

Extrémne pevná a odolná voči prepichnutiu i inému mechanickému poškodeniu je turistická obuv vyrobená z kože. Myslíte to s novým koníčkom vážne a túžite prejsť stovky kilometrov? Kúpte si jedine kožené topánky.

Vnútorná membrána

Membrána sa využíva ako súčasť oblečenia do hôr, do pracovných odevov alebo do obuvi, od ktorej očakávate dve veci: nepremokne a nespotia sa vám v nej nohy. Membrána schovaná pod zvršok turistickej obuvi je tvorená drobnými pórmi, cez ktoré nepreniknú molekuly vody. Póry však dokážu von z topánky prepustiť vlhkosť – ideálna kombinácia pre komfort a bezpečie.

Flexibilná podošva

Podošva turistických topánok má veľa funkcií. Je dostatočne flexibilná, aby sa chodidlo mohlo ohýbať. Je odpružená, aby ste nepocítili otrasy a neboleli vás kĺby. Je protišmyková, aby vás neprekvapilo mokré lístie alebo klzké kamene.

 

 

 

You may also like