Pneumatiky Barum sú československou legendou

by spravca

V dnešnej dobe na trhu nájdeme obrovské množstvo rôznych značiek pneumatík, no len niektoré z nich sú odrazom kvality a histórie zároveň. Jednou z nich je značka Barum, ktorá je právom označovaná za československú legendu vo svete gumárenského priemyslu.

Ako vlastne vznikla?

Značka Barum tento rok oslavuje 72 rokov svojej existencie, čo je obdivuhodné číslo. Aj po dlhých rokoch sa dokázala nielen udržať na trhu a bojovať s konkurenciou, ale udržať si aj významné postavenie. Počiatky sa spájajú so známym podnikateľom Tomášom Baťom, ktorého všetci poznajú ako zakladateľa známej českej obuvi. S pneumatikami ho už ale nespája tak veľa ľudí, čo je veľká škoda. Všetko to začalo v roku 1932, kedy začal Baťa experimentovať v automobilovom segmente a konkrétne s výrobou pneumatík. Konečná značka Barum, ktorú poznáme dnes, vznikla až v roku 1948 a to spojením troch veľkých značiek Baťa, Matador a Rubena. Keďže dopyt po pneumatikách sa už v tej dobe zvyšoval, Barum začal vyrábať aj bezdušové plášte, čím sa značka ešte zviditeľnila. Zimné a aj letné pneumatiky boli z roka na rok žiadanejšie, čo sa dialo priamoúmerne s počtom vyrobených áut.

Za zmienku stojí aj rok 1967, kedy značka Barum vyrobila prvú radiálnu pneumatiku. Tú si ako prvá obula Škoda 1000 MB. Dôležitým míľnikom je aj rok 1971, kedy sa výrobca stal hlavým partnerom BarumRelly, čo ho výrazne posunulo vpred.

Na trhu má stále významné miesto

Aj keď v súčasnosti nie je Barum tou najlepšou a najpredávanejšou značkou pneumatík na trhu, stále si drží svoje významné postavenie a môžeme ju označiť za stabilného predajcu. Sortiment značky je plný rôznych modelov, kde nájdeme nielen základné a cenovo dostupné, ale aj prémiové. Značku v roku 1993 odkúpil koncern Continental a vďaka tomu má Barum prístup aj k lepším a kvalitnejším technológiám v rámci vývoja. Stále si tak udržiava konkurencieschopnosť a to aj v porovnaní so svetovými značkami. Barum je nielen zárukou dobrej ceny, ale aj československej kvality, na čo by motoristi nemali zabúdať. Tí, ktorí hľadajú najlepšie letné pneumatiky sa pokojne môžu obrátiť na sortiment tohto výrobcu. Najznámejšími modelmi sú Brilantis, Snovanis a Polaris, ktoré sú vo svete veľmi obľúbené. Ešte predtým, ako sa ale pustíte do kúpy, odporúčame si pozrieť aktuálny test pneumatík a konkrétne jeho výsledky. Každý rok ho vykonáva renomovaná nemecká spoločnosť ADAC, ktorá je nezávislá, spoľahlivá a mapuje aktuálnu situáciu na trhu.

You may also like