Čo robiť, ak som nabúral na parkovisku?

by spravca

Rozhodne nie panikáriť ani zdupkať

Možno si túto situáciu vybavujete len ako vtipnú scénu z komédie, kde hral hlavnú rolu nejaký smoliar. Pokiaľ sa vám ešte nestalo, že ste nabúrali váš nový Opel Astra na parkovisku, môžete sa považovať za šťastného človeka. Ak už áno, v nasledujúcich riadkoch vám poradíme, čo robiť. Žiadna panika, nervy, „opúšťačky”.

Charakteristika nehody na parkovisku

Nehoda na parkovisku je obyčajnou škodovou udalosťou, pokiaľ ujma nepresahuje 4000 EUR jednotlivo na vozidlách. Nesmie byť poškodené iné verejnoprospešné zariadenie. Poslednou podmienkou je nulové požitie alkoholu u vodiča.

Kroky, ako postupovať pri búračke na parkovisku:

  • vyhľadanie poškodeného, kontaktovanie prostredníctvom rozhlasu v nákupnom centre či športovej hale alebo zanechanie odkazu
  • výmena osobných údajov a poskytnutie informácii o poistení vozidla
  • vypísanie a podpísanie predpísaného tlačiva o škodovej udalosti
  • vykonanie opatrení na zabezpečenie plynulej cestnej premávky
  • kontaktovanie polície (tu treba rátať aj so sankciou)

Zdupkať sa neopláca!

Ak z miesta malej nehody len tak odídete, udalosť vyhodnotia ako dopravnú nehodu. A už máte zarobené. Hrozí vám pokuta od 300 až do 1 300 EUR. V horšom prípade aj zákaz viesť motorové vozidlo od 12 do 60 mesiacov! Takéto škody často pokryje PZP, tak sa vám naozaj neoplatí zbytočne riskovať.

Možno to je tým, že vlastníte mohutnejšie, športové auto, napríklad Opel Crossland či Opel Grandland, a nejako na vás pri parkovacích miestach „kašlú”. Možno len máte svoj „šťastný“ deň. Ak sa vám „zadarilo” a obdarili ste vedľa stojace auto nejakým tým „ťukesom, nezúfajte, riešenie naozaj nie je také komplikované.

 

 

 

 

 

You may also like