Kupujete štvorkolku? Tieto fakty si zapamätajte

Kupujete štvorkolku? Tieto fakty si zapamätajte

by spravca

Túžiť po štvorkolke je jedna vec, ale správne si vybrať je už náročnejšie. Vďaka vhodnému výberu štvorkolky naplno využijete všetky jej funkcie. Pred kúpou štvorkolky overte všetky možnosti, ktoré vám daný typ stroja ponúka. Nie je na škodu naštudovať zopár faktov a ozrejmiť si, na čo štvorkolku budete používať.

Typy štvorkoliek

Pred kúpou štvorkolky je dobré vedieť, čo od tohto vozidla očakávate. V prvom rade si uvedomte, že štvorkolky nie sú motorky, trojkolky alebo automobily. Ide o terénne vozidlá, čo znamená, že sú určené na jazdu mimo spevnených ciest. Neznamená to, že s týmto vozidlom nesmiete jazdiť po cestách alebo diaľniciach. Jazdu si však neužijete tak, ako v lese, na poli alebo po piesku. Z akých typov štvorkoliek je možné vybrať?

Športová štvorkolka

Tieto dynamické stroje sú určené na jazdenie po horách, driftovanie, výlety do lesa a pretekanie. Vzhľadovo sa od ostatných typov štvorkoliek líšia nižšou konštrukciou. Po technickej stránke sú jediné zo štvorkoliek, ktoré majú pohon len na zadných kolesách.

Úžitková štvorkolka

Štvorkolka určená na prácu plne nahradí traktor a ako bonus sa dokáže premeniť na desiatky poľnohospodárskych strojov. Počas práce prejde každým terénom a utiahne každý náklad vďaka pohonu 4×4. Stretnete sa síce aj s lacnejšími variantmi 4×2, ale odporúčame investovať do silnejšieho stroja.

Nákladná štvorkolka

Nákladná štvorkolka sa najviac podobá na traktor. Má krytú kabínu a v zadnej časti korbu. Korba udáva spôsob využitia tejto štvorkolky – prevážanie nákladu. Podobne ako k úžitkovej štvorkolke môžete k nákladnej pripojiť poľnohospodárske nástroje.

Zákonné povinnosti

Na riadenie štvorkolky vám stačí vodičské oprávnenie typu B. Ak chcete so štvorkolkou vyraziť na cesty, musí ísť o homologizovaný model. V tomto prípade nezabudnite na povinné zmluvné poistenie a technické kontroly. Počas jazdy so štvorkolkou používajte ochrannú prilbu.

Doplnky k štvorkolkám

S obľúbenosťou štvorkoliek rastie ponuka rôznych doplnkov a príslušenstva. V zime je možné štvorkolku zmeniť na snežný skúter pomocou snežných pásov. Vyšperkovať vzhľad štvorkolky dokážu LED svetlá a vrchné panely. Z poľnohospodárskych zariadení odporúčame k štvorkolke dokúpiť pluh, navijak, kosačku a radlicu.

Presvedčte sa aj vy, že štvorkolka je perfektné vozidlo. Absolvujte skúšobnú jazdu alebo si nakonfigurujte svoju vlastnú štvorkolku na https://www.brp-world.com/sk/sk/nakupne-nastroje/customise-your-own-off-road.html.

 

You may also like